Ssanie oleju, czyli oczyszczanie olejem ze słonecznika

Choć brzmi to nieco dziwnie, skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn można przeprowadzić ssąc olej. Ssanie oleju jest metodą opracowaną przez prof. Michała Tombaka na podstawie indyjskiej ajurwedy, który uważa detoksykację organizmu za podstawową kurację zdrowotną. Na czym polega oczyszczanie organizmu olejem? Jak prawidło wykonywać ten zabieg? Jaki olej polecany jest do tej kuracji? Czy olej słonecznikowy to dobry wybór? O tym wszystkim poniżej.

Płukanie ust olejem to metoda, która wywodzi się ze starożytnej medycyny indyjskiej i ma solidne uzasadnienie, które bazuje na współczesnej wiedzy medycznej. Od wielu lat zwraca się uwagę na wpływ stanu uzębienia na różne choroby organizmu. Ma to związek z bakteriami, które żyją na zębach (szczególnie tych psujących się) i przez ślinę dostają się do organizmu zatruwając organizm. Nie bez przyczyny zaleca się wyleczenie wszystkich zębów kobietom planującym zajść w ciążę. Usunięcie bakterii z zębów przy pomocy oleju o właściwościach antybakteryjnych ograniczy dostawanie się drobnoustrojów do organizmu. Warto wspomnieć też o tym, że oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe (np. olej słonecznikowy) dobroczynnie wpływają na dziąsła, skórę jamy ustnej, zęby oraz wewnętrzne, drobne uszkodzenia w ustach np. afty.

Potwierdzona jest nieszkodliwość tego zabiegu oczyszczającego, a więc warto sprawdzić, czy olej słonecznikowy w ustach oczyści nasz organizm i sprawi, że odczujemy różnicę. Prawidłowo przeprowadzona detoksykacja olejem trwa od 15 do 20 minut, w ciągu których należy płukać jamę ustną olejem w taki sposób, jak np. płynem do płukania jamy ustnej. To wystarczający czas na usunięcie z jamy ustnej bakterii, które pozostają w oleju słonecznikowym. Po tym czasie należy wypluć olej, który może stać się nieco bardziej kremowy i gęsty. Warto przetrzeć zęby czystą szczoteczką, do czego nie powinno się używać już pasty do zębów. Dla niektórych ssanie oleju zastępuje tradycyjne mycie zębów pastą, bo wbrew pozorom olej nie pozostawia uczucia tłustości na zębach i dziąsłach.

Dlaczego olej słonecznikowy? Już w ajurwedzie czytamy, że najlepszym olejem do detoksykacji jest olej ze słonecznika lub sezamu. Przede wszystkim ma on działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a więc skutecznie eliminuje wszystkie szkodliwe czynniki, normalizuje stan jamy ustnej i przywraca naturalną równowagę biologiczną. Warto docenić też bogactwo kwasów tłuszczowych w oleju słonecznikowym, które odżywiają, witaminizują i poprawiają kondycję dziąseł zębów i naskórka wewnątrz jamy ustnej. Ssanie oleju słonecznikowego ucisza stany chorobowe, eliminuje nadżerki oraz inne zmiany, a nawet poprawia apetyt i wpływa na ogólną witalność.