Odżywka do włosów na bazie oleju słonecznikowego

Zupełnie krzywdząco niedoceniane są właściwości oleju słonecznikowego w kosmetyce. Częściej wykorzystujemy go w kuchni zapominając o tym, że bogactwo witamin, NNKT i karotenu może korzystnie wpływać na nasz organizm nie tylko od wewnątrz. Olej słonecznikowy ma działania normalizujące,, wygładzające i ochronne. Świetnie nadaje się do odżywiania włosów przesuszonych, matowych i osłabionych.

Największą zaletą oleju słonecznikowego jest jego nadzwyczaj bogaty skład – 90% NNKT, woski, lecytyna, karoteny, witamina E. Dobrze się wchłania i nie pozostawia uczucia lepkości, dlatego jest bardzo lekkim olejem roślinnym, który nie obciąży i nie przetłuści włosów. Warto stosować go do olejowania włosów, ale nie tylko w tej formie będzie skutecznie odżywiał włosy dodając im miękkości i blasku. Przedstawiamy przepis na gorącą odżywkę do włosów na bazie oleju ze słonecznika. Polecana jest szczególnie dla włosów suchych i zniszczonych, ponieważ działa odżywiająco, regenerująco i odbudowująco.

Czego potrzeba do przygotowania odżywki słonecznikowej?

– niepełna szklanka oleju słonecznikowego (dobrej jakości, kosmetycznego),
– ok. 10 kropel olejku z drzewa sandałowego,
– ok. 10 kropel olejku lawendowego,
– ok. 10 kropel olejku geraniowego,
– dwie łyżeczki oliwy z oliwek,
– pełna łyżka naturalnego miodu.

Odżywkę można przygotować w niewielkie miseczce, ale poleca się składniki mieszać w pustej butelce – może to być butelka po wodzie mineralnej lub wykorzystanym szamponie/odżywce. Do butelki należy wlać olej słonecznikowy oraz wszystkie pozostałe składniki – wymieszać mocnym potrząśnięciem. Przed każdym nakładaniem odżywki na włosy wstawiać butelkę do naczynia z gorącą wodą i odczekać kilka minut, aż olejowa odżywka się podgrzeje.

Odżywkę na bazie oleju słonecznikowego nakładać na włosy i wcierać w skórę głowy. Nie aplikować zbyt dużej ilości oleju, aby nie obciążyć pasm i nie mieć później problemu ze zmyciem produktu. Zabezpieczyć głowę ręcznikiem lub czepkiem i pozostawić odżywkę na bazie oleju słonecznikowego na głowie na około pół godziny. Po tym czasie umyć włosy delikatnym szamponem.