Olej słonecznikowy to bogactwo niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i składników odżywczych. Znamy go i lubimy, choć częściej pojawia się na kuchennym stole niż w damskiej kosmetyczce. Pozyskuje się go w procesie tłoczenia nasion dobrze znanego słonecznika. Ma bardzo wiele korzystnych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Jakie fakty i mity na temat oleju słonecznikowego krążą w obiegu? Sprawdzamy.
[FAKT] Olej słonecznikowy z kuchni nie nadaje się do pielęgnacji.
Rzeczywiście jest tak, że do pielęgnacji ciała i włosów powinniśmy używać kosmetycznego oleju słonecznikowego. Wszystko zależy od rodzaju oleju – wersja rafinowana nadaje się do gotowania, a nierafinowany olej słonecznikowy to świetny preparat kosmetyczny. Rafinowany olej ze słonecznika jest zwykle tańszy, ma zmienione proporcje kwasów tłuszczowych i może szkodzić naszej skórze.
[MIT] Olej słonecznikowy to słabe źródło składników odżywczych.
Nieznane są źródła tego mitu na temat oleju słonecznikowego, ale fakty jednoznacznie stoją za tym, że olej z pestek słonecznika jest bardzo dobrym źródłem składników odżywczych. W jego składzie znajdziemy aż 90% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminę młodości (wit. E) i inne witaminy, sterole roślinne oraz kompleks minerałów (selen, cynk, miedź, żelazo). To sprawia, że olej ze słonecznika odżywia od wewnątrz i na zewnątrz.
[FAKT] Olej słonecznikowy nadaje się do stosowania przed opalaniem.
Kiedyś wyśmiewano kobiety, które smarowały się olejem przed opalaniem, ale współczesne badania dowodzą, że miały trochę racji. Biorąc pod uwagę właściwości ochronne oleju słonecznikowego nierafinowanego (raczej nie sprawdzi się to przy spożywczej wersji), jest on bardzo dobrym filtrem ochronnym przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wbrew przekonaniom nie wzmacnia on jednak opalenizny i powinno się stosować tylko kilka jego kropel na całą skórę.
[MIT] Olej słonecznikowy powoduje powstawanie zaskórników.
Mit na temat obciążania skóry przez olej słonecznikowy wziął się prawdopodobnie stąd, że wiele kobiet stosuje w codziennej pielęgnacji rafinowaną wersję oleju słonecznikowego (patrz punkt pierwszy), który rzeczywiście może szkodzić skórze. Kosmetyczny olej z nasion słonecznika ma lekką, płynną formułę i nie powoduje zapychania porów. Wręcz odwrotnie – działa oczyszczająco, regenerująco i łagodzi podrażnienia skóry.
[FAKT] Olej słonecznikowy powinno się trzymać w lodówce.
Dziwimy się, kiedy widzimy u znajomych olej schowany w lodówce. Olej słonecznikowy powinien być jednak trzymany w chłodnym miejscu, najlepiej w ciemnej butelce, aby ograniczyć działania światła słonecznego. Mowa tutaj jednak o nierafinowanym, naturalnym oleju z pestek słonecznika, który wykorzystuje się w kosmetyce. Może on bowiem stracić swoje cenne właściwości, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywany.